#AkcjaŻonkile | Stargard 2023

Po raz trzeci w Stargardzie zorganizowaliśmy akcję społeczno-edukacyjną #AkcjaŻonkile, której inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przy współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Książnica Stargardzka, Kołem plastycznego „Inspiracje” Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wsparciu Prezydenta Miasta Stargard – pod szczęśliwą gwiazdą rozszerzyliśmy obchody o wątek lokalny.
Upamiętniając powstańców, społeczność żydowską, przedstawiając niełatwą kartę historii w miejscu wyjątkowym – w miejscu nieistniejącej już synagogi, w symboliczny sposób stworzyliśmy OGRÓD PAMIĘCI
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.
Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

żródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Dziękujemy za przyłączenie się do projektu #AkcjaŻonkile dzieciom, młodzieży i ich nauczycielom, którzy uczestniczyli

w warsztatach podczas których stworzyli żonkile – żonkile, które stworzyły symboliczny OGRÓD PAMIĘCI!

Przedszkole Miejskie nr 1 w Stargardzie,

Szkoła Podstawowa nr 5 imienia Jana Pawła II w Stargardzie

oraz II Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie

Fotorelacja: Waldemar Jaszczak/MDK:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content