ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

Zachować PAMIĘĆ

Tancerki z Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie uczestniczyły w polsko-niemieckich warsztatach artystycznych zorganizowanych w Dreźnie. Projekt „Zachować pamięć” nawiązuje do trudnego okresu II wojny światowej, gdzie Naziści odbierali polskim rodzicom dzieci.

Nawiązywaliśmy nowe znajomości, przełamywaliśmy bariery, wymienialiśmy się doświadczeniami i integrowaliśmy się z niemiecką młodzieżą. A gdzie to się odbywało? W Zentralwerk-u, czyli wyjątkowym miejscu, nasiąkniętym ciężką historią z czasów wojny.

Zentralwerk to kompleks budynków przy Riesaerstraße 32 w Dreźnie Pieschen, który jest zarządzany przez Zentralwerk Kultur- und Wohngenossenschaft Dresden eG. Kompleks budynków ma bardzo bogatą historię, z którą mogliśmy się zapoznać. Od 1939 r., na podstawie tajnego porozumienia pomiędzy Naczelnym Dowództwem Marynarki Wojennej Niemiec, teren przeznaczony został na produkcję uzbrojenia. W czasie wojny niemiecki producent zatrudniał łącznie około 6000 pracowników, następnie 300 drezdeńskich Żydów. W latach 1944/45 firma Zeiss Ikon AG zatrudniała w swoich fabrykach w Dreźnie co najmniej 2600 innych robotników przymusowych i ponad 1000 więźniów obozów koncentracyjnych. Od października 1944 do kwietnia 1945 w fabryce Goehle pracowało łącznie prawie 700 kobiet z obozów koncentracyjnych Flossenbürg (200), Auschwitz (300) i Ravensbrück (197). Więźniowie z Flossenbürga i Auschwitz byli prawie wyłącznie Rosjanami i Polakami.

 

Dzięki świetnej organizacji warsztatów artystycznych mieliśmy również czas na zwiedzanie pięknej stolicy Saksonii. Zwiedziliśmy  Memorial Münchner Platz [Monachijski Plac Pamięci] , który dziś jest Politechniką Drezdeńską. Poznaliśmy historię – zwłaszcza część trudną dla naszych krajów. W budynkach drezdeńskiego Sądu Krajowego, przy którym znajdował się również areszt, od 1933 r. więzionych było tysiące osób, częściowo skazanych na śmierć przez sądy specjalne lub przez Trybunał Ludowy Rzeszy. Wielu więźniów stracono na dziedzińcu więziennym. Znaleźli się wśród nich obok niemieckich przeciwników politycznych również Czesi i Polacy. Po wojnie budynek używany był przez radziecki wywiad i niemieckie organy sprawiedliwości.

Poznaliśmy ciekawostki dotyczące niezwykłego, bogato architektonicznego Starego Miasta stolicy Saksonii pod przewodnictwem @Odkrywam Drezno, za co pięknie dziękujemy. Podczas pierwszego weekendu zastała nas miła niespodzianka – trwały obchody Dni Drezna – koncerty, występy, a nawet wesołe miasteczko, działo się bardzo wiele! Dziewczyny dały radę i poradziły sobie z lękiem wysokości.

Młodzież z Polski i Niemiec razem, bez słów stanęli nad grobami setek polskich niemowląt, które zmarły w pierwszych tygodniach i miesiącach życia w „obozie macierzyńskim”. Dzieci zostały pochowane w kartonach na cmentarzu St. Pauli w Dreźnie. Ta boląca historia dała natchnienie uczestnikom warsztatów do stworzenia pierwszego performance, który odbył się w tym miejscu historii. Przedstawiał on bezradność dzieci i ich rodziców co do ich losu oraz uczcił ich pamięć poprzez wykonanie kołysanki „Aaaa Kotki dwa” w języku polskim i niemieckim.

Drezno nazywane jest często perłą baroku lub Florencją nad Łabą. Miasto w dużym stopniu zniszczone podczas bombardowań w trakcie II Wojny Światowej i niemalże na nowo odbudowane. Mogliśmy zaobserwować piękne zabytki płynąc dużym wycieczkowym statkiem Grafin Cosel.

Warsztaty poprowadził m.in reż. Olek Witt, który od lat współpracuje z Młodzieżowym Domem Kultury w Stargardzie.

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu:

Skip to content